Mari Venski: meie kätes pole ainult õpilase tantsulised tulemused, vaid võimalus muuta elusid täiuslikumaks

Mari  Venski, artistinimega May J, on pärit Põlvamaalt. Muusikaga sai ta läbi laulmise kokku juba kuueselt ja esines mitmetel lavadel. Sellest mõjutatuna astus 2001. aastal Põlva Muusikakooli, kus valis viiuliõppe, millele lisandus klassikaline laulmine.

2007. aasta oli aga märgilisem, sest siis ühines Mari JJ-Street tantsukooliga. Siis ta veel ei teadnud, mis ees ootab, kuid tänaseks on saanud temast tipptasemel tantsijanna, kes saavutab kõrgeid tulemusi nii kodu- kui välismaistel võistlustel. Nimekamatest suurüritustest, kus ta on võistelnud ja võistleb, mahuvad nimistusse Camp of Hip-Hop Championships, JJ-Street Baltic Session ja Nordic Moves.

Iseenda jaoks hindab Mari erilisemaks 2012. ja 2014. aastal toimunud üle-eestilist võistlust „Koolitants“, mil tema loodud koreograafia jõudis finaali. Aastal 2014 pälvis ta parima juhendaja tiitli ning läbis laagrikasvataja kursused, sest soovis olla õpetajaks Camp of  Hip-Hop noortelaagris – saigi hakkama. Tema suurepärastele saavutustele on kaasa aidanud paljud nimekad maailmakuulsad tänavatantsu koolitajad.

Foto: Kevin Amon

Marit on tunnustatud noorteorganisatsioonis omandatud projektijuhtimise, ürituste korralduse ja noorsootööalaste oskuste eest. Üheks edukamaks kordaminekuks peab ta ise Tartu „Koolilõpu Hip-Hop Jami“ ja noorsootööalast programmi.

Ainuüksi terve rea õnnestunud projektide põhjal võib Mari Venskit iseloomustada kui positiivset ja tugeva tahtejõuga ettevõtlikku tantsijat.

Mari, kui pikalt tänavatantsuga juba tegeled?

Tänavatantsuga olen tegelenud alates 2007. aastast ehk kokku 8 aastat. Alustasin JJ-Street tantsukoolist ja siia olen ka jäänud.

Miks oled valinud just tänavatantsu? 

Mulle on alati meeldinud hiphopkultuur. Põhjus, miks ma olen selle juurde jäänud, ei ole mitte ainult tänavakultuur, vaid JJ-Streeti organisatsioon ise. See on minu jaoks ideaalne organisatsioon, mis on andnud võimaluse tegeleda sellega, mida armastan. Paljudel minuealistel ei ole võimalik tegeleda hobiga, mis oleks samal ajal neile ka töö. Minule on selline võimalus kingitud ˗ tantsin, võtan ette erinevaid ägedaid projekte ja saan olla koos heade inimestega. Ei mäleta, millal viimati igavust tundsin. Armastan väga tänavatantsu ja meie JJ-Streeti tantsukooli.

Foto: Kevin Amon

Kas olid JJ-Street tantsukoolist kuulnud juba enne sellega liitumist?

Ei olnud. Liitusin treeningutega läbi oma sõbranna, kes mind kaasa võttis. See oli kui pea ees tundmatus kohas vette hüppamine, kui läksin esimesse trenni – vaevalt aimasin, millega on tegu. Treeningute käigus hakkas tegevus järjest rohkem meeldima, olin positiivselt üllatunud ja rõõmus selle üle, kuhu olin sattunud. Siiani olen tänulik, et tol korral sõbratariga kaasa läksin.

Missugune roll on sul selles tantsukoolis kanda?

Eespool juba põgusalt mainisin ka, aga hobist on saanud mulle elukutse – kaks ühes. Olen selles tantsukoolis treener ja vastutan kooli Lõuna-Eesti regiooni tegevuse eest. Samas oleks see liiga lihtne vastus, sest tegelik roll peitub milleski tunduvalt sügavamas. Aastatega olen aru saanud, milline võib olla ühe treeneri roll õpilase elu kujundamisel ka väga personaalses võtmes. Meie kätes pole ainult õpilase tantsulised tulemused, vaid võimalus muuta elusid täiuslikumaks ja paremaks. Treenerina tunnen suurt vastutust ja soovin tõesti väga, et kõikidel meie kooli õpilastel läheks hästi, seda ka isiklikus elus.

Mida on tantsimine sulle andnud? Kuidas on see sind muutnud?

Foto: Kevin Amon

Tantsimine on andnud mulle palju, alustades hea meeleoluga ja lõpetades uute teadmistega. Olen vahel vaadanud endast videoid ja pilte, mis on tehtud läbi aegade ning lisaks mu enda üllatusmomentidele on ka paljud lähedased imestanud, kuidas ma olen muutunud ajaga avatumaks ja enesekindlamaks. Nagu juba öeldud, siis tantsimine ei ole pakkunud mulle mitte ainult rõõmu ja uusi teadmisi, vaid on muutnud mu elu täisväärtuslikuks. Muidugi on selle taga peidus ka suur tahe, usk ja pingutused, aga rahuldustpakkuvaid tulemusi igatsedes peabki rohkem endast andma. Olulisim on siiski see, et tegelen millegagi, mida väga armastan!

Millised on sinu unistused seoses tantsuga?

Foto: Kevin Amon

Unistuseks on jõuda järjest võimsamatele lavadele ja võistlustele ning ma usun, et tänu oma suurepärasele treenerile, JJ-le (Joel Juht – toim), kes mind aastaid on õpetanud, võin selle ka saavutada. Tuleb vaid kõvasti kõvasti vaeva näha!

Missioonist tulenev unistus ja soov on seotud meie kooli õpilastega ja üldse Eestis elavate noortega, et nad hakkaksid rahvusvahelisel tasandil rohkem saavutama ja silma paistma. JJ-Streeti tantsukoolil on suurepärane algus juba tehtud.

Aga missugused unistused ja soovid on juba täitunud?

Mitmeid unistusi on juba tegelikult täide läinud. Olen pärit sellisest väikesest kohast nagu Vastse-Kuuste. Unistasin väga palju sellest, kuidas jõuda elus kaugele ja teha ära mida ägedat. Lapsepõlv ei olnud mul lihtsamate killast ning tihti uinusin kodus end suurtel lavadel vaimusilmas ette kujutades. Tol ajal oli see küll seotud rohkem laulmisega, kuid elu viis mu kokku hoopis tantsuga ja see on suurepärane.

Mälestustes püsib selgelt mu treeneri aastatetagune küsimus, et mis on minu eesmärk elus. Olin siis veel õpilase rollis, mitte, et ma seda veel mõnes mõttes praegugi poleks, ja ma vastasin, et soovin teistele anda seda, mida ise armastan. See soov on realiseerunud.

Mu koduseinal on selline moto: „If u can dream it, u can make it“. Seda ütleksin igaühele. Aga muidugi on mul seal seina peal veel palju unistusi.

Kas tantsimine sobib igaühele või peavad selleks olema eeldused?

Foto: Kevin Amon

Kui sinus on soov ja tahe tegeleda tantsuga, siis on see sulle loodud. Mitte keegi ei saa panna sulle seina ette, kui ainult sina ise seda ei tee ˗ kõik, mille vastu inimene tunneb kirge loomulikul moel, see on treenitav. Tuleb olla sihikindel ja nautida seda, mida teed. Tantsimine on eelkõige vahva tegevus.

Kas Eesti tänavatantsijad on maailmas ka tuntud?

Muidugi! Paljud Eesti tänavatantsijad juba võistlevad rahvusvaheliselt ja niisamuti käivad välisvõistlejad Eestis. Suhtlusvõrgustik on tihe ja meie noored on juba toonud väga häid tulemusi. Tallinnas toimub igal aastal suur rahvusvaheline tänavakultuurifestival JJ-Street Baltic Session, mida teatakse mujal väga hästi ning mille korraldajaks on meie enda tantsukool. Soovitan kõigil seda vaatama tulla, kui sooviks on saada üllatuse ja ägeda elamuse osaliseks. Seal näeb tantsumaailma suurkujusid, selliseid, kes on treeninud kuulsaid staare. See on rahvusvaheliselt väga kirju seltskond, kes annab võimsa vaatemängu.

Allikas: GoodNews

Meeldib? Jaga edasi!

jj-street jj-street jj-street jj-street jj-street jj-street jj-street jj-street