Kadri Salumaa: tänavatants pole lihtsalt tantsuilu, vaid ilusaks teeb selle kultuur

Kui keegi väidab, et tänavatantsuta ja seda õpetanud koolita poleks ta neis kõrgustes, kus on praegu, siis maksab seda arvamust võtta tõsise tunnustusena aastate jooksul tehtud tööle. Just selliseid kiidusõnu jagatakse enam kui kümme aastat tegutsenud JJ-Street tänavatantsukoolile.

Kadri Salumaa avastas endas tantsuande 6-aastaselt, kui võistlustantsutunnis ütles treener, et ta on ainus terves trennisaalis, kes rütmi peab. Tänu sellele otsustas plikatirts tutvuda nii iluvõimlemise kui ka show-tantsuga. Kui ta aga 13-aastaselt nägi tantsimas Joel Juhti alias JJ-d, andus ta üleni sealt leitud õpetustele. Tänase päeva seisuga on Kadri truult õppinud JJ ja teiste tippkoolitajate käe all viimased kümme aastat.

Tema n-ö tantsuvaramusse kuuluvad mitmed edukalt läbitud Eestis korraldatavad tantsuvõistlused, seda nii võistleja kui kohtuniku rollis, tal on head tulemused house‘i ja hiphopi kategoorias peetud võistlustelt Saksamaal, Rootsis, Lätis, Soomes jm. Aastal 2011 pälvis ta JJ-Street tantsukooli parima tantsuõpetaja tiitli.

Aasta-aastalt on Kadri kogunud enesekindlust ning arendanud tantsu kõrvalt ka muid oskusi: ta on JJ-Street Pärnu filiaali eestvedaja ega pea paljuks õpetada tulevasi staare ka Tallinnas. 2012. aastal lisandusid tema poolt läbiviidavad trennid ka Jüris. Mitmed tänavatantsuüritused ja –laagrid on just tema abil korraldatud, näiteks Baltikumi suurim tänavakultuurifestival JJ-Street Baltic Session ning rahvusvaheliselt tuntud tantsulaager Camp of Hip-Hop. Ja see pole tegelikult sugugi kõik, mis on muljetavaldav noore inimese tegevuses.

Alljärgnev usutlus annab mõned vastused küsimustele, mis seotud tema tantsuarmastusega.

Kadri, mis teeb sinu jaoks tänavatantsu eriliseks ja miks soovitaksid seda ka teistele noortele?

Minu jaoks teeb tänavatantsu eriliseks see, et siin on nii palju, millest õppida. Tänavakultuuri alla kuulub palju elemente, kus on osa ka tänavatantsul ning mida rohkem avastad kultuuri kohta, seda rohkem tekib huvi ja seda rohkem lisandub arusaamist, kui palju on veel vaja õppida.

Tänavatants paistab silma stiilirohkusega, sh hiphopiga, mis kujundab iseloomu. Locking toob esile lõbusa karakteri. Breikimine paneb proovile akrobaatilised oskused ja need näited ei ole ammendavad. Tänavatants pole lihtsalt tantsuilu, vaid ilusaks teeb selle kogu kultuur. Seetõttu soovitan seda ka teistele noortele.

Kuidas sulle tundub, kas üks põhjus, mis võib noori tänavatantsu kasuks valikut panna langetama on justkui pisut „pahade“ tüdrukute/poiste stiil?

Usun, et hetkel on läinud see stiil veidi leebemaks ning nõndanimetatud ”pahade” tüdrukute/poiste stiil on ammendumas. Pigem on tänavatants populaarne noorte seas, kuna seda leidub kõikjal – muusikavideotes, filmides, telesaadetes ja kontserditel. Leian, et see on ka põhjus, miks noored on hakanud tänavatantsu harrastama.

Kas JJ-Streetiga liitumiseks on kehtestatud vanusepiiranguid? Millised?

JJ-Streetiga liitumiseks vanusepiiranguid pole. Tantsukool on arvestanud kõigi soovidega ja avanud mitmeid tantsutrenne erinevatele vanuseklassidele. Tantsida saavad nii mudilased kui ka täiskasvanud, kes leiavad tantsimiseks aega oma põhitöö ja muu elu kõrvalt. Just vanemaid inimesi julgustan tantsima. Millegipärast on Eestis tekkinud arvamus, et tänavatants on mõeldud ainult üldjuhul 14-15-aastaste jaoks. Tegelikult pole kunagi hilja alustada ja välismaal tantsuüritustel olles näen võistlemas ja osalemas vanemaid tantsijaid. Kõnealune kultuur tekkis ju mitukümmend aastat tagasi ja on suunatud alati kõigile.

Kui kaua oled sina tegelnud tantsuga ja mis sind selle juurde juhatas?

Foto: Gregor Jürna

Tantsimisega alustasin 6-aastastelt, mil ema pani mind võistlustantsutrenni. Eks ta oli ikka näinud, kuidas mulle meeldis muusika rütmis kaasa liikuda ja ta oli alati unistanud, et minust saab võistlustantsija või hoopis baleriin. Asjad läksid aga natukene teistsuguses suunas, mil ma 13-aastaselt nägin Joel Juhti esinemas Go Live’i festivalil üheskoos oma tantsugrupiga. Mind paelus see esinemine sedavõrd, et olin kohe järgmisel nädalal trennis kohal. Ja sealt see kõik algas …

Kui palju on muutnud tänavatants sinu ellusuhtumist või maailmavaadet?

Ellusuhtumist on see muutunud kardinaalselt. Puberteedieas olin sajaprotsendiline melanhoolik, kellele tundus, et kogu maailm on tema vastu. Tänavatantsuga alustades sain hakata oma iseloomuga mängima ning samm-sammult kasvasid minus julgus ja enesekindlus. Ma olen muutunud palju positiivsemaks ning tantsuga alustamine on aidanud mind kõikides elunüanssides.

Räägi palun natukene enda suurimast unistusest, mille poole juba hetkel püüdled seoses tänavatantsuga.

Minu unistus on, et kõik inimesed meie kodumaal näeksid, mis on tänavatantsu võlu. See pole lihtsalt XXL suuruses särk ja nokamüts tagurpidi peas. Selles on nii palju muud lisaks ˗ gravitatsiooniga mängimine, positiivsed inimesed, naerusuised näod, muusika igale kõrvale. Kodumaal tänavatantsukultuuri edendamise kõrval on minu unistus ka see, et meie tantsukooli tantsijad säraksid lava- ja võistluslaudadel üle maailma. Oleme kindla käega teel sinna suunas!

Miks sa arvad, et noored peaksid tegelema tantsuga või kas üldse peaksid? Mis see neile juurde annab?

Mulle isiklikult on andnud tants nii palju juurde. Julguse kõrval ka distsipliini, oskust austada teisi inimesi, uusi sõpru, suhtlemisoskust ning eelkõige positiivsemat maailmavaadet kui paljudel minu eakaaslastel. Seega ei ole vahet, kust sa oled tulnud, mida läbi elanud või milline sa oled – tants on mõeldud kõigile.

Kas saab öelda, et tants on justkui keha ja vaimu toit? 

Tants on see, mis viib mõtted argielust mujale. See annab füüsilise ja vaimse toonuse nii trenni näol kui ka mõtete näol, kuidas oma hirmudele vastu astuda. See viimane on ka küsimus, mida esitame pidevalt oma õpilastele, et nad avardaksid oma teadmisi ja oskusi ja suuname neid, et negatiivsetest mõtetest lahti saada.

Ma poleks 11 aastat tagasi JJ-Street tantsukooli astudes arvanud, et suudan oma negatiivsusest välja tulla. Mind aitas sellest välja tulla minu treener ning tants on avardanud minu piire. Kasvõi jooksmise näol. Noorukina polnud mul isegi tahtmist 500 meetrit kehalises kasvatuses joosta. Tänu tantsule sain aru, et oma füüsilisi võimed on võimalik viia järgmisele tasemele ning muutsin oma mõttemalli sellele, et ma suudan seda teha. Nüüd pole enam minu jaoks probleem teha 10-kilomeetriseid hommikujookse.

Allikas: GoodNews

Meeldib? Jaga edasi!

jj-street jj-street jj-street jj-street jj-street jj-street jj-street jj-street