Tõrva diskussioonil šokeeris kuulajaid heas mõttes Pille Kriisa, nüüd ootab ees Tik-Tok jooksuvõistlus

Tõrva Avatud Noortekeskuses toimus juuni alguses vaimsele tervisele ja spordile suunatud diskussioonipaneel, milles mängis võtmerolli Tik-Tokis populaarsust kogunud psühholoog ja koolitaja Pille Kriisa. Sündmuse sügavam eesmärk oli kasvatada noorte teadlikkust vaimsest tervisest ja selle hoidmisest.


Sündmuse eestvedaja, JJ-Street Tõrva treeneri Anete Allekõrsi sõnul sidus diskussioon kokku psühholoogide teoreetilised teadmised vaimsest tervisest ja sportlaste praktilised teadmised füüsilisest liikumisest. Diskussioonil olid kaasatud sportlastena JJ-Street treener ja tantsija Mari Venski ja Tõrva noorsportlane Romet Kivi, psühholoogidest Pille Kriisa ja Maarja Seemen. Põnev oli jälgida, milliste teemade puhul omavahel nõustuti ja millal jäädi eriarvamusele.

“Üks väide kõlas, et kui keha liigub, siis aju puhkab, mis lõi arvamused pooleks. Sportlased nõustusid väitega, sest trenn tähendab neile võimalust mõtted rutiinist välja lülitada, psühholoogid aga mõistnud, kuidas saab füüsiliselt liigutades mitte millelegi mõelda ja nemad väitega ei nõustunud,” kirjeldas Allekõrs.


Kogu diskussioonpaneel oligi üles ehitatud viie väite peale. Ruumis istusid ühel pool sportlased, teisel pool psühholoogid. Peale iga väite ette lugemist, said sellega nõustunud kõnelejad istuda ruumi keskel asetsevatele toolidele, millest moodustus arutelu ring. Neil oli siis aega viis minutit, et mõtestada lahti oma seisukoht, seejärel liitusid aruteluga ülejäänud kõnelejad. Iga arutelu käigus selgus huvitavaid põhimõtteid ja publik sai nautida tõeliselt kaasahaaravat väitlust.

Allekõrs tõi välja ühe teemana distsipliini, kui juttu tuli sellest, et spordis tulemuslikud noored on sageli ka koolis parema õppeedukusega. Noorsportlane Romet Kivi selgitas, et trenn on tema jaoks justkui magustoit, mida ta endale lubab, kui kõik muud asjad on tehtud. Nii on tal endal kõige parem sajaprotsendiliselt trennile pühendada.

Peale diskussioonpaneeli toimumist oli noortel võimalik veel eraldi rääkida Pille Kriisaga, kes jagas jutu käigus väikseid mänguasju, mida sõrmede vahel mudida. See parandab tema sõnul keskendumisvõimet ja aitab vähendada ärevust. “See oli hea trikk, mida kasutada just noortemate kuulajate peal, kes tavaliselt pikka juttu kuulata ei jaksa. Pille rääkis veel enda raskest koroona põdemisest ning õppetunnist, et tõelist õnne tunneme alles pärast seda, kui kõik on vahepeal väga halvasti olnud. Ta jutustas ka enda õpetaja ametist Rakvere ametikoolis ning seal korraldatavatest õnnetundidest, mille käigus ta terve tunni vältel vestleb noortega, üritades nende meeleolu tõsta. See kõik oli tõesti inspireeriv,” kinnitas Allekõrs.

Pille Kriisa on varasemalt tuntud oma šokeerivate tegude ja julguse poolest. Ka sel korral ei kulgenud sündmus teisiti. Pärast tema poolt öeldud fakti “kui sul on janu, siis see tähendab, et ajutegevus on langenud 20% ning oled sellevõrra rumalam”, küsis ta koolitusel osalejate käest, kas neil on janu ning seejärel pritsis nad veega märjaks.  “See pakkus palju naljakaid emotsioone ja Pille eesmärk täitus, kui ta sai noored naerma,” lisas Allekõrs. Ta usub, et nii mõnigi noor sai kogu päevast indu, et alustada mõne uue hobiga ning olla ise õnnelikum. “Ise õppisin antud sündmuse korraldamisest seda, et Tõrvas on väga abivalmid ja vastutulelikud inimesed, kes aitasid projektile igal viisil kaasa,” ütles Allekõrs.
Projekti meeskonnaliikme ja JJ-Street Tõrva tantsutrupi 14-aastane liikme Laura Lõoväli sõnul oli kõige huvitavam näha protsessi, kuidas idee sai reaalsuseks. See oli talle esmakordne kogemus ise sarnast projekti eest vedada.

Juulis algab aga sündmuse teine etapp, sest 18. juulil peetakse Tõrva terviseradadel Tik-Tok jooks, mis toimub meeskondades. “Otsustasime teha jooksuvõistluse, et vaimse tervise diskussioonpaneelil saadud teadmisi ja huvi spordi vastu realiseerida. Tõrvas on palju ilusat loodust ja matkaradasid, sportimiseks on head tingimused olemas. Kuna klassikalisi jooksuvõistluseid on piisavalt, siis otsustasime enda võistluse teha noortepärasemalt. Ühendame populaarse sotsiaalmeediaplatvormi Tik Tok ja spordi,” selgitas Allekõrs.

Jooksu pikkus on neli ja pool kilomeetrit ning selle jooksul peab 3-liikmeline võistkond läbima kolm vahepunkti. Igas punktis tuleb lahendada ülesanne ehk kohapeal luua oma Tik Tok kasutajasse teatud trendivideo. Kuna Tik Tokil on vanusepiirang, siis on jooks mõeldud 13+ aastastele noortele ning eelnev kogemus pole vajalik. “Tahame, et osalejatel oleks endal lihtsalt lõbus ja nad saaksid sõpradega koos hästi aega veeta,” tõdes Allekõrs.

Mõlemad Tõrvas toimunud tegevused leiavad aset projeki “Tõrva vaimse tervise parandamine läbi füüsilise liikumise” raames ning tegevuste elluviimist toetab Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus ning rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning Haridus- ja Noorteamet.


Mis? TikTok jooksuvõistlus
Millal? 18. juulil
Kus? Start ja finiš on Tõrva Tantsumäel, jooks läbib Tõrva terviseradasid
Kuidas? Kolmeliikmelistes meeskondades läbitakse 4.5km pikkune distants ning täidetakse kolmes Tik-Tok vahepunktis ettenähtud videoülesandeid. Ülesanded peab postitama TikTok platvormile meeskonna kapten! Võistluse tulemusena jagatakse välja auhindu tublile esikolmikule, kes jõuavad esimesena finišisse ning on läbinud edukalt kõik vahepunktid.
NB! Võistlusel osalejad peavad olema vähemalt 13 aastat vanad. Kasutage ka hastagi #tõrvaliigub
Sündmustele aitavad kaasa koostööpartnerid: Tõrva Vald, JJ-Street Tantsukool, Eesti Avatud Noorteühenduste Liit, Rademar.
Oleme uhked, et Tõrvas on aktiivsed noored!
Kohtume varsti jooksul!

Meeldib? Jaga edasi!

jj-street jj-street jj-street jj-street jj-street jj-street jj-street jj-street